SANKTUARIUM ŚW. ROZALII W PALERMO – Włochy #2

Będąc w Kalabrii dostaliśmy zaproszenie od rodziny znajomych do Carini, miejscowości nieopodal Palermo. Niestety nie udało nam się zwiedzić Palermo wzdłuż i wszerz, bo byliśmy tam tylko przejazdem, ale odwiedziliśmy Sanktuarium Św. Rozalii, patronki miasta na wzgórzu Monte Pellegrino. Masyw ten dumnie dominuje nad Palermo i stanowi idealny punkt widokowy.  Sanktuarium znajduje się w samym sercu masywu, a prowadzi do niego kręta i wąska droga, więc już sama jazda przynosi ciekawe doznania. Widoki są przepiękne.DSC_0957DSC_0937

Należałoby powiedzieć słów kilka o samej świętej i skąd wziął się jej kult w Palermo i na całej Sycylii. Otóż Rozalia była córką księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów – Rogerowi II. Podobno imię Rozalia, jakie jej nadano, jest wynikiem objawienia, którego doznała matka we śnie jeszcze przed porodem. Oznaczać miało najpiękniejszy kwiat rodu i wyspy. Imię miało mieć też wymiar symboliczny, a wręcz proroczy (imię składające się z dwóch członów rosa i lila), gdzie kolce róży to wymiar życia pokutnego, a biel lilii niewinności. Spełnienie prorocze przyszło dość szybko, ponieważ w wieku ok. 14 lat Rozalia złożyła śluby czystości. Rodzice dowiedziawszy się o tym chcieli zmusić ją do małżeństwa, niegodząca się jednak na to Rozalia uciekła do górskiej groty i zaczęła wieść życie pełne pokuty i wyrzeczeń jako pustelnica. Na ścianie wyryła napis: „Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa”. Na początku była to grota w pobliżu miasteczka San Stefano Quisquina (teraz jest tam sanktuarium pierwszej groty Św. Rozalii), ale po tym jak zaczęli nawiedzać ją okoliczni mieszkańcy, prosząc o modlitwę i porady, Rozalia zdecydowała poszukać innego, spokojnego miejsca, gdzie będzie mogła oddawać się modlitwie. Wieść głosi, że i tym razem wybór nie był przypadkowy, a miejsce kolejnej groty objawił jej anioł. Była to grota na Monte Pellegrino właśnie, położona 70 km od domu rodzinnego Rozalii. W tej grocie żyła do śmierci, zmarła młodo, bo w wieku 31 lat. Przyczyną były najprawdopodobniej surowe warunki do jakich nie była przyzwyczajona. Relikwie Św. Rozalii odkryto dopiero 15 lipca 1624 roku (zmarła między 1165 a 1170). Miejsce swego spoczynku wskazała podobno kobiecie, której nakazała przeniesienie swych szczątek do Palermo. Podanie głosi, że podczas znalezienia relikwii miała ustać zaraza, która wówczas nękała miasto i całą okolicę. Odtąd zaczął się kult Św. Rozalii. W miejscu jej życia i śmierci wzniesiono sanktuarium, do którego cały czas podróżują pielgrzymi z prośbami, modlitwami i podziękowaniami.

DSC_0869-001

DSC_0915DSC_0877DSC_0901DSC_0892DSC_0893sanktuarium sw rozalii-001DSC_0909

Z ust od ust powtarzana jest legenda, że jej ciało zostało naturalnie zmumifikowane przez krople wody, kapiące ze skalnych minerałów jaskini. Dziś ta sama woda odprowadzana jest do studzienki przed wejściem do sanktuarium, po to, by wierzący w jej ozdrawiającą moc mogli obmyć swą twarz, dłonie, napić się jej lub zabrać odrobinę do domu.

DSC_0894DSC_0883sanktuarium sw rozalii2

Wychodząc z sanktuarium ukazuje się nam przepiękny widok na Palermo i M. Tyrreńskie.DSC_0911DSC_0922DSC_0914

Jak to zazwyczaj bywa w miejscach, gdzie jest duży ‚przepływ ludzi’ muszą znajdować się stragany z pamiątkami i jedzeniem, tak jest i w tym miejscu… wystarczy zejść schodkami w dół i mamy wszystko czego dusza zapragnie. Wewnątrz sanktuarium, w bocznej alejce, również znajduje się sklep, tyle, że z pamiątkami sakralnymi.

Kolaże11

Obecnie relikwie Św. Rozalii znajdują się w katedrze w Palermo, złożone w srebrnej trumnie, wystawiane są trzy razy w roku na widok publiczny.

Od 1686 roku w dniach 10-15 lipca w Palermo odbywa się festyn ku czci św. Rozalii – Festino di Santa Rosalia.

Author: patrycjab

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *